Můj první daněk

V polovině října jsem byl na svém prním daňkovi v lokalitě Dolní Krupá u Mimoně. Říje probíhala naplno a daňci hned první ráno dobře rochali. Bohužel se mi stalo to, co se mě za 26 let provozování myslivosti nestalo. Při našoulání dobrého staršího daňka s trofejí na hranici bronzu mě selhal náboj, pouze to cvaklo a zvěř utekla. V té chvíli jsem se necítil opravdu dobře a měl jsem pochybnosti, jestli není něco s úderníkem. Byl to trošičku pech, když při první šoulačce na prvního daňka nevyjde poprvé za 26 let kulový náboj. Odpoledne jsme raději před lovem dali zkušební ránu a vše bylo v pořádku, což mě maličko uklidnilo. Při večerní šoulačce jsme našoulali daňka se dvěma danělami, jak přecházeli ve vzdálenosti 150 m úzkou paseku mezi lesy. Daňka v chůzi se mě podařilo ulovit a měl jsem z něj radost, i když byl menší a mladší než ten ranní. Asi to takhle mělo být a patroni myslivosti Diana a Hubert mě toho ranního nedopřáli, asi byl na prvního velký. Daněk má cca 153 bodů CIC.

 

Sičí říje 2014 - Toužim

Minulý týden jsem byl od čtvrtka do neděle na lovu sikáče, který mě po roce dohodl kamarád Víťa v jejich revíru. Byly to příjemně prožité 4 dny stejně jako před rokem. Zvěře jsme viděli docela dost, jeleni pískali a počasí bylo také vcelku dobré, až moc teplé. V pátek ráno se nám podařilo ulovit starého jelena šesteráka, který přišel na Vítkovo pískání. Zajímavé bylo, že jelena jsem ulovil na metr ve stejném místě jako před rokem, stejně jsem na něj pískl a on se zastavil na stejném místě jako loni. Z ulovení sikáče jsem měl radost. Věk odhaduji min. na 7 let, bodů měl 212.

 

Kolouch a laň z naší honitby

Po létech šetšení jelení zvěře se v naší honitbě na jaře zdržovalo cca 30 ks vysoké a začalo docházet k velkým škodám na loupání kůry stromů až to vyústilo v placení těchto škod na porostech LČR. Proto jsme se rozhodli, že začneme vysokou lovit. V neděli 14.9. 2014 jsem ráno ulovil mladou laň ( šmolku 75 kg ), která mě přišla se starší laní a v neděli večer 5.10.2014 ( vden mých narozenin ) jsem ulovil koloucha ( 46 kg ), který mě přišel s laní. Oba kusy jsem ulovil při šoulačce ze země ( čím jsem starší tak víc rád šoulám, čekat na posedech mě už moc nebaví ).

 

Jelení říje 2014 - Doupov

Opět po roce jsme prožili pár pěkných dnů ( 21.9. - 25.9. ) mezi kamarády a také mezi jeleny na Doupově na LS Valeč. Naše skupina, kterou jsem opět organizoval měla 7 členů a téměř všem se podařilo jelena ulovit. Pouze já a Dan, který odjel ve středu ráno na Libavou, jsme neslovili. Říje byla asi před vrcholem, jeleni dobře troubili, sikáči pískali a počasí bylo také vcelku dobré, hlavně, že nebyly mlhy a od sředy už byli i ranní mrazíky. Kolegům se dařilo hned od příjezdu, v neděli večer ulovil Tomáš svého prvního jelena ( 4 letý osmerák asi 115 bodů ), v pondělí ráno ulovil brácha Radek ( 6 letý oboustranně korunový dvanácterák asi 145 bodů ) a Mladý Honza ulovil také svého prvního jelena s netypickým parožím ( 8 letý nerovný desaterák, jeden paroh desaterák a druhý šesterák s očníky cca 4 cm, 148 bodů ), v úterý ráno měl Michal smůlu, chybil jelena podobného tomu jakého ulovil Honza ( trefil větev ), ale večer si to nahradil a ulovol vidlicového desateráka ( 5 let asi 135 bodů ). Ve středu večer postřelil jelena táta, jelena dosledovali až ráno a opět to byl 8 letý jelen s dobrou trofejí vidlicového desateráka 152 bodů. Já osobně jsem byl velice spokojen i když jsem neslovil, protože jsem viděl spoustu zvěře ( cca 35 jelenů, asi 30 sikáčů a divočáky bych asi nespočítal ).

 

Srnec rarita 1.7.2014

V průběhu června jsme chodili  s Bekky na večerní šoulačky do lesní části honitby Ujatiny, kde jsem měl již od února obeznaného raritního srnce. počátkem června jsme srnce viděli asi 3x, ale následující dny až do pondělí 30.6. jsme již tohoto srce neviděli. V pondělí jsme ho opět našoulali, ale srnec byl pozornější a v poslední chvíli zareagoval na pohyb Bekky a odběkl nám. V úterý již takové štěstí neměl a podařilo se nám ho ulovit. Bekky i Byra měly ze srnce radost a s chutí si zahlásily. Ze srnce mám radost, přece jenom se nepodaří ulovit raritu tak často. 

 

Jelení říje 2013-Doupov a Kladská

Sičí říje 2013-Toužim                                       

Toužim

Ve čtvrtek 10.10.2013 jsem využil pozvání od majitelů Blečka na lov sikáče a odpoledne jsem odjel do Toužimi na tento lov. Počasí nám moc nepřálo, déšť, vítr, mlhy, ale v sobotu se to vylepšilo, ráno mrazík a převalující se mlhy a odpoledne již klidné polojasné počasí. I přes nepříliš ideální počasí na říji jsme viděli docela dost zvěře a sikáči i pískali. Sikáčů jsme viděli dost, ale daleko nebo za šera. Blízko úspěchu jsme byli v sobotu ráno kdy jsem již téměř mačkal spoušť na možná zlatého sikáče, ale Diana mu na poslední chvíli dala přes komoru dvě větvičky, takže jsem na tak dobrého sikáče riskantní ránu nedal. Diana nám přála odpoledne, kdy již v 16.00 hod, jsem chvíli po příchodu na posed ulovil asi 6 letého jelena, z kterého jsem měl velkou radost ( doma jsem ho obodoval na 212 bodů ). Večer jsme úlovek náležitě oslavili a zapili, v neděli odpoledne jsem odjížděl s dalšími pěknými zážitky ze sičí říje. Především musím poděkovat Víťovi, který mě doprovázel za perfektní doprovod, za zajištění pěkného ubytování přímo v honitbě, za pozvání na lov a za vše co bylo s lovem spojené. Poděkování za vše také patří paní Pavle.

Doupov

Letos jsme jako již několik let zpátky prožili nádherných 5 dnů ( 29.9. - 3.10. ) mezi kamarády a také mezi jeleny na Doupově na LS Valeč. Naše skupina, kterou jsem organizoval měla 6 členů a pouze nejmladšímu Tomášovi se nepodařilo jelena ulovit. Měli jsme veliké štěstí na počasí, téměř pořád jasno s ranními mrazíky, prostě ideální počasí na říji. Přijeli jsme asi těsně po vrcholu říje, ale jeleni pořád troubili a sikáči také již dobře pískali. Po příjezdu v neděli večer ulovil svého prvního jelena Michal ( oboustranně korunový dvanácterák krásně vyšpicovaný, asi 8 let, 166 bodů ), v pondělí ráno ulovil bratr Radek evropáka ( nerovný desaterák s jednou korunou, asi 5 letý, 130 bodů ) a já sikáče ( osmerák asi 185 bodů ). V úterý a ve středu se nám v lovu moc nedařilo, ale viděli jsme spoustu zvěře. Lovecké štěstí jsme měli při poslední vycházce ve čtvrtek ráno kdy nám Diana dopřála 3 jeleny. Táta a Dan ulovili starší sikáče osmeráky( 205 a 200 bodů ) a nám se s průvodcem Davidem konečně podařilo dostat mezi starší jeleny. Od rána jsme postupovali za tmy do místa kde troubili asi 4 jeleni, po rozednění nám vyšel z druhé strany starý jelen z lesa, který se šel také podívat na troubící soky. Ani chviličku jsme nezaváhali a jelena jsem ulovil. Měli jsme z něj opravdu radost, protože o takového jsme usilovali všech 5 dnů. Věk jelena odhaduji na 12 let, dvanácterák se 4 hroty v každé koruně, levý opěrák má ulomený, je v bronzové medaili 173,45 bodů.

  

Kladská

Od 23. do 26. září jsem byl na říji u LČR LS Kladská ( Slavkovský les ). Tady byla říje teprve na svém počátku, ale jeleni díky mému průvodci Jirkovi také dobře troubili protože výborně vábil. Z Jirkova vábení jsem měl opravdu velký zážitek, protože dokázal jeleny roztroubit, některé tahal z mlazin jako na provázku, ale většinou chovné ve středním věku. Na starého jelena, kterého jsme chtěli ulovit jsme nenarazili. Na Kladské je velice kulturní prostředí, vedou se myslivecké tradice, troubení u ulovené zvěře, kvalifikovaný personál, dobré stavy jelení i sičí zvěře. Z Kladské jsem odjížděl velice spokojený i když bez vysněného starého jelena. Raritní srnec - 16.7.2013

Včera večer se mně podařilo ulovit prvního letošního srnce. Poprvé jsem ho viděl před 2 týdny a do včerejšího dnes jsem absolvoval na tohoto srnce 12 večerních i ranních vycházek ( z toho jsem ho viděl 4 x ). Srnec je 2 letý, oba parůžky mu rostou dolů ke světlům, pučnice se nezdají být poškozené. Z tohoto mám opravdu radost, protože taková rarita se neuloví každou sezonu. Byra a Bekky meli ze srnce také radost a pěkně si zaškubaly.  Přikládám několik fotek.

Jelení říje 2012 - Slovensko a Doupov

Králova studňa

Ve čtvrtek 20.9.2012 jsem po dohodě a pozvání od kamaráda Jana jel na jelení říji na Velkou Fatru do hotelu Králova studňa. Zde jsem prožil při krásném počasí nádhernou říji ( jeleni troubili téměř celý den ). Do neděle jsme při ranních a večerních šoulačkách potkali spoutu jelení zvěře, jeleni však byli většinou mladí a Diana nám žádného starého nedopřála. Děkuji Janovi za krásné zážitky spojené s lovem v horském prostředí a za nezapomenutelný zážitek kdy nám přišel starý medvěd asi 170 kg na cca 7 m a 15 minut nás obcházel a nechtěl odejít.

Doupov

Jako již několik let dopředu, tak i letos jsme vyrazili na jelení říji na Doupov na LS Valeč v termínu 24.9. - 27.9.2012. Poslední roky jsme jezdili s tátou a bráchou, ale letos jsme rozšířili skupinu o další kamarády a jelo nás 8. Po dvou posledních letech kdy jsme měli špatné počasí jsme letos měli na počasí štěstí, slunečno téměř žádný vítr a říji jsme zde zastihli asi na vrcholu. Prožili jsme krásné 4 dny a viděli spoustu zvěře. Táta, Josef a Jirka ulovili evropáky a já jsem ulovil sikáče ( přikládám foto ). Tátův jelen má bronz cca 181 bodů CIC.  Kamarádi kteří jeleny neulovili, ale viděli spoustu zvěře a všichni jsme odjížděli domů spokojení. Přikládám nějaké foto. 

Lončák 11.5.2012 ( v pořadí ulovení 250 ks černé )

V pátek se nás usmálo štěstí, večer jsem ulovil lončáka kňourka o váze 44 kg. Vzal jsem sebou obě fenky, Sáru i Byru, aby si chvíli odpočinula od štěňátek. Holky lončáka pěkně našly, ale hlásila ho jen Byra, Sára se do zhaslého zakousne a drží. V sobotu si lončáka prohlédla a očuchala i štěňata.

Naháňka na černou a kňour 18.12.2011

Dne 18.12.2011 dopoledne jsem obeznal v naší honitbě Měřín Strž 8 ks divočáků, na které jsme uspořádali odpoledne naháňku. V první leči se ulovili 4 ks ( 2 selata a 2 lončáci ) z toho 1 sele Byra a Sára dohledali, bylo ještě živé ( výborně ho zaštěkávali a drželi na místě a muselo být dostřeleno ). Jedno sele bylo postřeleno a po ukončení 2 leče ( tam divočáci nebyli ) jsme s Byrou a Sárou provedli dosled postřeleného selete, které bylo také živé a psi odvedli při hlášení a držení výbornou práci ( musel jsem dostřelovat ). Před nástupem na stopu postřeleného selete se před 3 představenými střelci zvedl kňour, který na nás následně zaútočil, byl střelen asi ze 2 m a zůstal ležet metr od nás. O této události jsme s kolegou Janem Koženým napsali článek, který byl publikován v časopise Myslivost 02/2012 str. 66. Kňour vážil vyvržený 149 kg a zbraně dosáhli zlaté medaile 126,96 b. CIC.